April 29, 2011

Patty Pan Planet – Kompilace Skladeb na Beyond Belief

Jelikož jsem během posledních šesti let nasbíral pár skladeb, které buďto čekali na vydání (nedočkaly se), nevešly se na album nebo jsem nevěděl kam je zařadit, tak jsem se rozhodl udělat mini-album / kompilaci, na které je všechny vydám. Půjde o digitální vydání na mé značce “Beyond Belief”. Na všechny skladby jsem si znova sedl a upravil jsem jim zvuk dle mého nejlepšího svědomí. Myslím, že se se sešla dobrá parta skladeb a tak se těším na moment vydání, který jsem zatím naplánoval na prvního června. Některé skladby můžete znát z mých mixů, djských setů nebo z živého hraní.

Název této časově rozložené kompilace bude “Patty Pan Planet“. Objeví se na serverech bandcamp, juno, trackitdown, digital-tunes, itunes, amazon, atd..

Tracklist (s časovým údajem, kdy byla skladba složena):

  1. Airport Stunnovo (feat. Stunna) – 2006
  2. Instinct (feat. Smote) – 2006
  3. Anybody Out There – 2007
  4. Squash – 2007
  5. Our Time Is Gone (feat. Stunna) – 2008
  6. Blue Beliefs – 2009
  7. Your Ambition – 2009
  8. The Night We Kissed – 2010
  9. Nana – 2011

English Version:

During the past 6 years I have collected a few tracks that weren’t released because: they were supposed to be released somewhere, they didn’t fit onto an album or I didn’t know where to fit them. So I have decided to release an mini-album / compilation of these tracks. It is going to be a digital release on my label “Beyond Belief”. I sat down with all the tracks and matched the sound to my current best taste and feeling. I think that the collection is looking good and I am very excited about releasing it on first June. Some of the tracks might be known from my mixes, dj sets or live playing.

The name of the compilation will be “Patty Pan World“. It will be available on servers like bandcamp, juno, trackitdown, digital-tunes, iTunes, amazon and so on.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.